Výlet na zámek Žleby

Včera jsme se jeli podívat na pohádkový zámek jménem Žleby, který je prostě nádherný a stojí za návštěvu. Určitě si ho vybavíte z mnoha českých pohádek, kde je dominantou.

Na oběd se můžete zastavit v místní restauraci jménem ,,hospůdka U Kosů“. Vaří velmi dobře a vše mají domácí.

K návštěvě láká romantický zámek vybavený jedinečnou sbírkou zbraní, historickým divadelním sálem či vzácně dochovanou zámeckou kuchyní. Úžasná je i procházka zámeckým parkem, kterým protéká řeka Doubrava.Zámek Žleby se svou neopakovatelnou atmosférou a půvabným romantickým prostředím je zcela jedinečný svými bohatě vybavenými historickými interiéry, které byly vytvořeny v průběhu 19. století podle původních anglických předloh knížaty z Auersperka. A tak můžete při prohlídce vskutku knížecí rezidence obdivovat skvostné sbírkové kolekce uměleckých předmětů, rozsáhlou sbírku historických chladných i palných zbraní, rozličných starožitností, skla, porcelánu i keramiky, sbírku vzácných okenních vitráží, obrazů, textilií, historického nábytku od renesance po 20. století a mnohé další.

Ojedinělé je i původní provozní zázemí zámku – malý technický zázrak v podobě plně vybavené zámecké kuchyně s přilehlými historickými kuchyňskými provozy, důmyslně řešené hygienické zázemí, nabízející zajímavý exkurs do každodennosti běžného života na zámeckém sídle.

Unikátem je jedno z mála dochovaných zámeckých divadel z 19. století, s původním vybavením, historickou scénoukulisami a množstvím vzácně zachovaných divadelních kostýmů.

Výstup na Velkou věž nabízí vyhlídku do širokého okolí, ke kterému patří rozsáhlý zámecký park anglického typu. Romantický park s řekou Doubravou láká k příjemné procházce, odpočinku či pikniku v přírodní scenérii s jedinečnými průhledy na pohádkový žlebský zámek.

Z historie zámku Žleby
Původně gotický hrad prošel množstvím přestaveb, až mu Vincenc Karel Auersperg vtiskl dnešní romantickou podobu ve stylu anglické neogotiky. Bohatě vybavené interiéry jsou často realizovány přesně podle anglických předloh. Při prohlídce můžete obdivovat rozsáhlou sbírku zbraní, starožitností, skla a nábytku. Přístupná je i vybavená zámecká kuchyně či jedno z mála dochovaných barokních divadel. Výstup na zámeckou věž nabízí vyhlídku do okolí, ke kterému patří rozsáhlý anglický park.

Na celé prohlídce zámku se může fotit (pouze bez blesk) a tak jsem pro vás vše důkladně nafotil a třeba se tam pojedete podívat. Stojí to určitě za to.

První prohlídka začíná kaplí.

Poté pokračuje prohlídka zbrojí vojska, které je na zámku opravdu hodně.

Na oknech jsem vitráže, kterých je na zámku cca 150 a každá je originál.

Zbroj pokračuje i po schodišti do druhého patra.

Pohled do dvora zámku, kde se točilo mnoho pohádek např: Kouzla králů, Nejkrásnější hádanka a mnoho dalšího.

Z každého okna zámku je krásný výhled.

V druhém patře začíná prohlídka reprezentačních salónků.

Zámek je plně vybaven.

Zámek má také mnoho kamen, která mají různá obložení k tomu danému období.

V tomto sále probíhaly hostiny a oslavy,

Nejvíce se mi líbila zámecká kuchyně…… bylo to nejzajímavější místnost v zámku.

Loučím se pohledem na zámek Žleby ze zámecké zahrady.

Určitě se tam přijeďte podívat!

Na zámku jsme museli mít roušky, tak pokud se tam vydáte, tak si je určitě vezměte s sebou….. my jsme si je tam museli zakoupit.

Budu rád, když mě začnete sledovat na mém Instagramu, kde mě naleznete pod jménem @jandiblicek, kde každý den přidávám nějaký příspěvek v podobě fotografie, nebo krátké video toho – co právě dělám. Buďte se mnou ještě ve větším kontaktu prostřednictvím mého Instagramového účtu.

KategorieŠtítky