Skanzen – Přerov nad Labem

Včera jsme vyrazili na výlet do skanzenu, do Přerova nad Labem, kde Zdeňěk Troška točil mnoho krásných pohádek, a protože jsme se tam měli setkat, tak nám to i sám ukázal….. je krásné si prohlížet jednotlivé chaloupky a poslouchat vyprávění Zdendy.

Znám každou pohádku Zdenka ale ve skutečnosti jsem jednotlivé Interiéry z pohádky nepoznal…. je pravda, že to na natáčení mají trochu upravené a nazdobené….. ale když nám vyprávěl o každé pohádce, tak jsem jednotlivá místa začal poznávat.

Polabské národopisné muzeum (též Skanzen Přerov nad Labem) je oficiální název nejstaršího českého skanzenu lidové architektury, který sídlí v středočeském Přerově nad Labem. Je jednou z expozic Polabského muzea v Poděbradech. Založil jej okolo roku 1900 majitel místního panství – rakouský arcivévoda Ludvík Salvátor Toskánský.  Jedná se o čtvrtý největší skanzen v Evropě s výjimkou severských zemí.

Jeho historie začíná v roce 1895. Tehdy majitel místního zámku – toskánský Habsburk Ludvík Salvátor – zakoupil pro účely národopisného muzea bývalou panskou kovárnu č.p. 19 a zpřístupnil v ní veřejnosti expozici o životě v Polabí.

Na tuto aktivitu navázalo v roce 1967 Polabské muzeum, které zde založilo záchranný skanzen polabské lidové architektury. Do současné doby bylo do skanzenu o rozloze necelých 2 hektarů přeneseno celkem 30 objektů (9 chalup, 4 špýchary a další drobnější roubené stavby a lidové památky). V jednotlivých budovách jsou umístěny tematické výstavy mapující narození dítěte a jeho křtiny, domácí pečení chleba, perníku a marcipánu, mlékařství, kořenářství, duchovní život, lidovou módu a umění, stavitelství, zpracování zrna a historii mlynářství, praní prádla ve starých časech, kamna a kamínka v domácnostech, lidové léčení nebo chmelařství a vinařství na Nymbursku. Ovocný sad dotváří malou včelařskou expozici se skupinkou vyřezávaných úlů.

Tuto chaloupku můžete znát právě z pohádek.

Tento interiér si vypůjčil Zdeněk k natáčení jeho nové pohádky – Zakleté pírko.

Na každém koutě zahrady je něco zajímavého…. Tady stojí holubník a za ním můžete lehce vidět statek, který si můžete pamatovat z pohádky Z pekla štěstí.

Jedna chaloupka hezčí, než druhá…..

Interiéry jednotlivých chaloupek.

Každá chalupa je plně vybavena a vždy je v jiném stylu.

Určitě se také vydejte do Přerova nad Labem, abyste tuto českou krásu viděli na vlastní oči…. protože na živo je to ještě hezčí.

Další interiér staročeské chalupy.

Česká nádhera…..

Že je to pohádková vesnička je cítit a vidět z každého koutu tohoto skanzenu.

Plně vybavená škola, kde také probíhal diktát se Zdeňkem Troškou.

Ve středu skanzenu je krásná kaplička.

Fara

Ve skanzenu si můžete prohlídnout několik výstav.

Výstava betlémů

Perníková chaloupka

Výstava kraslic

Dřevěné úly pro včely.

Když jsem viděl tyto bylinkové záhony, tak jsem se rozhodl, že si splním svůj sen a příští rok si vytvoříme na zahradě tyto bylinkové záhony….. už se na to těším a plánuji, že si tam zasadím i jedlé květiny, které se mi budou hodit na dozdobení jídel, které si poté fotím.

I tento nápad je moc krásný.

Zámek – Přerov nad Labem, který si nachází vedle skanzenu.

Na oběd si můžete zajít do místní restaurace, která se nachází u velkého rybníka.

Budu rád, když mě začnete sledovat na mém Instagramu, kde mě naleznete pod jménem @jandiblicek, kde každý den přidávám nějaký příspěvek v podobě fotografie, nebo krátké video toho – co právě dělám. Buďte se mnou ještě ve větším kontaktu prostřednictvím mého Instagramového účtu.

KategorieŠtítky